Menu

Principles In Hip Preservation Course – Iberian and Latin Programme

(In Spanish)

Hildago Suite

08:30 – 10:30     Diagnosis of the painful hip

  • History and physical exam
  • Subjective scores and objective measures
  • Radiological assessment
  • The pathology: Femoroacetabular impingement syndrome
  • The pathology: Acetabular dysplasia
  • The pathology: SUFE and Perthes’
  • Conservative treatment and surgical indications
  • Discussion

10:30-11:00        Coffee

11:00-13:00        Surgical Management

  • Hip arthroscopy surgical set-up: position, portals
  • Arthroscopy of central compartment: Management of the labrum, ligamentum teres and cartilage lesions
  • Arthroscopy of peripheral compartment:management cam deformity and capsule
  • Arthroscopic Management of peritrochanteric space: coxa saltans, bursitis, gluteus tear, sciatic nerve pathology
  • Mini-anterior approach: surgical technique
  • Safe surgical dislocation: surgical technique
  • Periacetabular osteotomy: surgical technique
  • Discussion

13:00 – 14:00      Lunch

14:00 – 16:00      Case discussions (Plenary Session, in English)

6 cases, including diagnostic, physio and surgical challenges

16:00 – 16:30       Tea

16:30 – 18:30       Special Situations

  • Arthroscopic management of hip microinstability and dysplasia
  • Open/arthroscopic treatment of SCFE and Perthes disease
  • Torsional abnormalities
  • Update of surgical management of cartilage damage
  • Deep gluteal syndrome and sciatic nerve dysfunction: Diagnosis and treatment
  • Extrarticular Impingement: Subspine syndrome, psoas impingement, trochanteric impingement and isquiofemoral impingement
  • Complications and risks of hip preservation
  • Discussion and conclusion

 

 

 

 

Co-Chairs: Marcelo Queiroz, Boris Garcia Benitez

Marc Tey Pons
Ana Castel
Jesus Mas
Juan Nossa
Raul Torres
Paulo Rego
Pedro Pablo Amenabar

 

 

Co-Chairs: Fernando Comba, Rafa Arriaza

Ricardo Munafo
Luis Perez-Carro

Pedro Dantas

Christian Foronda

Manel Ribas Fernandez
Claudio Mella
Carlomagno Cardenas-Nylander

 

Co-Chairs: Oliver Marin-Peña

 

 

Co-Chairs: Claudio Rafols , Juan Ribera

David Maldonado
Victor Ilizaliturri
Carlomagno Cardenas-Nylander
Rodrigo Mardones
Juan Gómez-Hoyos

Bernardo Aguilera

Carlos Guanche

Future Meetings